Co děláme

V komunitním centru vítáme všechny generace, pondělní a středeční večery jsou ale převážně vyhrazené dospělým (všech věkových skupin). V pondělí se pravidelně scházíme a pod vedením Oly Závadové zpíváme lidové písně v jednoduchých i vícehlasých úpravách, obvykle s ohledem na roční období. Vítáme všechny – od začátečníků po pokročilé. Středy jsou ve znamení neustále se měnícího programu. Mezi naše oblíbené aktivity patří vaření s cizinci, otevřená fóra a přírodní středy, na nichž řešíme témata spojená s ekologií, různé workshopy a vyrábění, promítání, swapy oblečení, přešívárna a mnohé další. Pro více informací sledujte program. Jednou za dva měsíce pořádáme sousedskou snídani – každý přinese něco k snědku a pití a poté společně hodujeme a mluvíme, dokud nás to těší.

Pravidelný program:

ZPÍVÁNÍ PRO VŠECHNY GENERACE – po 18.30–19.30

Přidejte se k našemu sboru! Těšit se můžete na krásné lidové písničky, které zpíváme ve vícehlasých úpravách (a tematicky je obměňujeme podle ročního období). Skupina je otevřená pro pokročilé zpěváky i pro ty, kteří nemají žádnou průpravu. Pro více informací pište na nesedimsousedim@gmail.com nebo se stavte!

PŘÍRODNÍ STŘEDY– st 18.00–21.00 (1x měsíčně)

Přírodní středy je pásmo setkání, na nichž s námi Lucka Loskotová sdílí návody na ekologičtější fungování v každodenním životě. Lucka je permakulturní zahradnice, která miluje svobodu a přírodu, má na Břevnově „přírodní zahradu“, je kutilka a baví ji zjišťovat u sebe i u druhých, co člověk všechno dokáže. Potkat ji můžete i jako lektorku na úterním Dvorku u nás v centru. Mezi témata patří třeba sběr bylin a jejich použití, kvašení, permakultura, výroba domácí drogerie ad.

OTEVŘENÁ FÓRA – st 18.30–20.30 (1x za dva měsíce)

Otevřená fóra jsou strukturované facilitované diskuze na témata, která se dotýkají nějakým způsobem každého z nás. Jejich cílem je podporovat veřejný dialog zejména v oblastech, které přinášejí polarizaci ve společnosti, a skrze diskuzi přinášet rozmanitost pohledů jednotlivých stran. V komunitním centru se v rámci těchto setkání věnujeme tématům, která jsou úzce spojená s klimatickou krizí. Společnou diskuzi obvykle uvádí krátké příspěvky.

PŘEŠÍVÁRNA – st 18.00–21.00 (1x měsíčně)

Přešívárna je polouzavřený kurz, který vede Tereza Severýnová. Tereza vás velmi rychle naučí základy šití na stroji (ale i šití obecně) a pak šijete a přešíváte, co vám přijde pod ruku. Podle papírových střihů i podle svých oblibených kousků oblečení, pro sebe, pro děti, pro své blízké – zjistíme, že ušijete vlastně všechno, co chcete. Pro více informací o volných místech a tématech dílen pište na nesedimsousedim@gmail.com.

 VAŘENÍ S CIZINCI – st 18.00–21.00 (1x za dva měsíce)

Vaření s cizinci nám umožňuje poznat naše sousedy z jiných krajů, seznámit se s jejich kulturou, zvyklostmi, smyslem pro humor a především jejich kuchyní. Vaření probíhá jako velmi neformální workshop – všichni krájejí, loupají, míchají, ochutnávají a samozřejmě jedí. Téměř všechny večeře jsou bezmasé, případně nabízí veganskou alternativu.

SOUSEDSKÉ SNÍDANĚ (víkendy, 1x za dva měsíce)

Sousedské snídaně byly úplně první aktivitou Nesedím, sousedím. Pořád nás i vás baví – představte si dlouhé dopoledne se stolem plným dobrot, které si přineseme a v příjemné společnosti také sníme. Někdy naše snídaně doprovodí i sousedské brigády na naší zahradě.