O nás

KDO JSME

Jsme komunitní centrum na rohu Sartoriovy a Anastázovy ulice v pražském Břevnově. Jsme váš obývací pokoj, místo, kde můžete tvořit, hrát si, potkávat a poznávat lidi z blízkého i vzdáleného okolí. Jsme místo pro všechny generace, místo, kde vítáme návštěvníky a návštěvnice bez ohledu na jejich sociální a ekonomické postavení, identitu, náboženství, etnicitu, národnost…

Komunitní centrum jsme otevřeli v květnu 2017. Podařilo se to především díky nadšené skupině sousedů a sousedek, kterým už nestačilo pořádat sousedské snídaně a pikniky v parku. Jmenovitě se jedná o Kristýnu Ciprovou, Michaelu Filipovou, Eriku Huptychovou, Magdu Stojowskou, Jolanu Teuberovou, Kryštofa Velčovského a Honzu Wittenberga coby zakládající členy spolku Nesedím, sousedím. Na vzniku komunitního centra mají lví podíl také Ola Závadová a Martina Zimmermanová a pak samozřejmě velké množství dobrovolníků a dobrovolnic (Zdeňka Bachtjanová, Jitka Hradilková, Anna Hradilková, Kateřina Římalová, Gabriela Šmaiclová, Tereza Hrušková, Jitka Šípková, Lukáš Kovář, Michal Kvapil, Vojtěch Závada, Magdalena Černá, Hana Machonská, Anna Švarcová, Kateřina Ratajová a spousta dalších). Díky nim a jejich snění, energii a práci se podařilo vybudovat prostor, kde se už více než tři roky potkáváme spolu s dalšími sousedy, seznamujeme se a inspirujeme navzájem, tvoříme spolu, pomáháme si. 

Komunitní centrum nám vzkvétá pod rukama, navštěvuje jej stále více a více lidí, ať jsou to rodiče s dětmi či lidé bez dětí, místní senioři a seniorky, mladí lidé, střední generace, děti nebo teenageři, lidé různých národností a lidé v tísni. Podařilo se nám zrealizovat zásadní rekonstrukce v interiéru (především pak nové podlahy v celém objektu) a rekultivace a oživení exteriéru (nové herní prvky, komunitní zahrádka, zasazení nových keřů, trvalek a cibulovin, nová dlažba, vstupní přístřešek).

Na rozvoj a udržení centra čerpáme granty a dotace a dary od jednotlivců. Přidejte se k nám i vy!

LIDÉ

Kristýna Ciprová

O Kristýně napsala Erika Huptychová, spoluzakladatelka Nesedím, sousedím: „Kristýna je předsedkyně našeho spolku a ředitelka komunitního centra. Vždy nadšená a zapálená pro věc. Řeší vše v divokém tempu a žádná výzva pro ni není dost velká. Má bohaté zkušenosti s neziskovým sektorem a fungováním různých projektů.
Z mnoha aktivit jmenujme alespoň organizaci Jako doma, podporující ženy bez domova, na jejímž zrodu se významně podílela. Vyzkoušela si i několik pozic v oblasti PR a marketingu. Byla také součástí týmu úspěšného projektu Metráž, jenž začleňuje ženy ve složité životní situaci zpět do pracovního procesu pomocí módy a designu. Kristýnin pestrý pracovní záběr je oporou našemu snažení a její energie je motorem, který hned tak nepřestane vrnět.“

Kristýna má na starosti projektový a finanční management celé organizace, vede aktivity pro seniory, na některých z nich se podílí i lektorsky, a organizuje v Nesedím, sousedím akce pro širokou veřejnost.

Kateřina Ratajová

Kateřina se připojila k týmu Nesedím, sousedím v lednu 2019 a okamžitě se stala pro kácéčko obrovskou posilou. Její angažovanost v neziskových projektech začala mnohem dříve, například už několik let působí v úzkém týmu Sametového posvícení, na Břevnově se zapojovala k sousedským akcím jako Restaurant day či Zažít Břevnov jinak. V komunitním centru je zodpovědná za Dvorky a další dopolední rodinné aktivity, ale sama si přidává spoustu jiných zodpovědností (jako je péče o zahradu či rukodělné činnosti). Její korektorské oko nás zachránilo před nejednou textovou chybou a nápad, ať si pravidelně děláme týmové obědy, nás zachránil před přepracovaností a hladem. Kateřina je ze své podstaty komunitní člověk – baví ji vytvářet neziskové projekty, které dávají smysl, a učí nás nové věci.

Magda Stojowská

Magda má v komunitním centru na starosti kulturní aktivity (divadelní a novinářský kroužek pro děti, pohádky z promítačky či dílnu Muži dětem) a společně s ostatními vytváří koncept fungování KC. V minulých letech připravila pro Nesedím, sousedím divadelní představení Jiný vesmír či Lovci duchů, do kterých zapojila neherce.  

Náš kamarád ze spolku Honza Wittenberg o ní napsal:

„Magda je kamarádka, energie našeho spolku, která je v potřebných chvílích schopná zmobilizovat všechny síly a svým zápalem strhnout i ostatní. Pozorná posluchačka i zdravě kritická komentátorka. Povoláním divadelnice, jinak ale aktivní sousedka, která na Břevnově snad každého zná. Magda je potvrzením prorockých slov knížete Boleslava II.: …a propojí Magdaléna jejich světy v místě zvaném Břevnov.“

Lucie Falbrová

Lucka pro Nesedím, sousedím získává finanční prostředky. Profesí je ekonomka s dlouholetou praxí v marketingu. Po mateřské se zaměřila na neziskový sektor a začala pracovat pro Elpidu o.p.s. Je členkou spolku Pro Břevnov a spolupodílela se na organizaci několika ročníků akce Zažít Břevnov jinak. Ráda spojuje lidi, je stále pozitivně naladěná a plná elánu. Nejlépe se cítí, pokud má před sebou hodně nabitý program. Snaží se vždy najít nejlepší řešení a uplatnit nové nápady. Neexistuje situace, kdy by řekla: „To je hrůza!“ Pokud se dostane do opravdu složité situace, zhodnotí to slovy: „Zvládli jsme to.“ 

Magdaléna Černá

Magdaléna fandí Kácéčku od samotného počátku. Příležitostná pomocná ruka se na tři roky transformovala v dobrovolnici při volných hernách. Sama téměř odkojená potokem Brusnice si velmi považuje toho, že Nesedím, sousedím kultivuje a obohacuje svým programem život na Břevnově, a i když je rozkročená mezi mnoho aktivit a projektů, je to dlouhodobě její srdcovka.

V současnosti je zodpovědná za komunikaci projektu Břevnovská spojka, jinak se podobné práci věnuje ještě v rámci činnosti jiných neziskovek, jako je třeba Centrum LOCIKA nebo Skautská nadace Jaroslava Foglara. 

VÝROČNÍ ZPRÁVY